يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨
رياست|فرم نظر سنجی|دانشکده ها|معاونت ها|تماس با دانشگاه|روابط عمومي|دفتر نهاد رهبری|English 18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی گرامی باد. با انجام آزمایش ساده خون قبل از تدارک مراسم ازدواج در پیشگیری از به دنیا آمدن کودک مبتلا به تالاسمی سهیم شوید.
منو اصلی
تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 368
 بازدید امروز : 1851
 کل بازدید : 6815116
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/4219
راهنمای استفاده از سايت PubMed

راهنمای استفاده از سايت PubMed

مقدمه :

سایت PubMed مجموعه ای از مقالات بانک اطلاعاتی مدلاین است که توسط مرکز ملی اطلاعات بیولوژی در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا( NLM) تاسیس گردیده است . اين سايت با آدرس http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed  قابل دستیابی است.
در ادامه مختصری از امکانات اين سايت و نحوه عملکرد آن را بيان کنيم :

قسمت اول - جستجوی ساده

ابتدا  وارد سايت PubMed می شويم . (  www.pubmed.gov) جستجو در این سایت آسان است کافيست که کلمه مورد نظر را در جعبه پرسش وارد کنیم و Enter را فشار دهیم و یا روی  GOکلیک کنیم :

می توان بیش از یک کلمه واردکرد تا محدوده مقالات ما اختصاصی تر شود . واژه ها در فیلدهای مختلف جستجو می شوند. این بانک به طور خودکار واژه ها را توسط عملگرهای منطقی با هم ترکیب کرده و نشان می دهد.

نحوه کاربرد عملگرهای منطقی :

AND : مقالاتی که هر دو واژه را دربردارند نمایش می دهد.
NOT :
مقالاتی که واژه اول را دارند ولی فاقد عبارت دوم هستند.
OR :
برای یافتن دو عبارت هم معنی در یک مرحله جستجو به کار می رود.
((باید توجه داشت که هنگام تایپ این عملگرها کلید
Caps Lock
روشن باشد.))
در اینجا از
ANDاستفاده می کنیم و همان طور که در زیر نشان داده شده به عنوان نمونه دو کلمه heart و vanرا در جعبه جستجو با این عملگر وارد می کنیم و Enter می نماییم :

جستجو آغاز می شود و صفحه ای که ظاهر می شود عناوین مقالات یافته شده را به ما نشان می دهد . که برای بازبینی هرمقاله ابتدا باید کنار شماره هر کدام در مربع کوچک با کلیک چپ موس علامت بگذاریم.( به نحوی که در زیر نشان داده شده است .)
بهترین امکاناتی که این سایت به ما می دهد این است که می توانیم
 Abstract( خلاصه ) مقاله را بازیابی کنیم . برای انجام این کار از نوار Summaryکلمه Abstractرا انتخاب می کنیم :

حالا روی کلمه  Displayکلیک می کنیم :

در زیر فرم خلاصه مقالات نشان دار را به ما نمایش می دهد :

حال می توانیم این مقاله را به صورت فرم متنی یعنی بدون فایلهای گرافیکی در یافت کنیم برای این کار ابتدا مقاله مورد نظر را نشان دار کرده  و بعد روی Textدر نوار نمایش  کلیک می کنیم به عنوان نمونه :

حالا روی Send to کلیک می نماییم در اینجا فرم متنی مقاله مورد نظر را به ما نشان می دهد.

اگر بخواهیم مقاله مورد نظر را به E- mailخود یا شخص دیگری ارسال کنیم E-mail را از نوار نمایش انتخاب می کنیم و بعد روی send toکلیک می کنیم :

که باید در جای مشخص شده آدرس مورد نظر را وارد کرده و روی Mailکلیک کنیم. :

قسمت دوم - جستجوی پیشرفته

Limits :

همچنین این امکان وجود دارد تا جستجوی ما در گروههای سنی، جنسیتهای ویژه یا مطالعات بر روی گروه های انسان یا حیوان محدود شود ،و اینکه مقالات منتشر شده در زبان ویژه  و یا نوع مقاله اختصاصی تر شود و می توان اصطلاح مورد نظر را در مجموعه های مرتبط با آن نیز جستجو کرد . برای استفاده از این امکانات گزینه Limitرا از نوار خاکستری انتخاب می کنیم :

صفحه زیر مشاهده می شود که قسمتهای مختلف آن توضیح داده می شود :

در قسمت All Fieldsاگر روی اسکرور کلیک کنیم جزئیات آن مشاهده می شود که به این وسیله جستجوی ما در فیلدهای ویژه انجام می گیرد .
در قسمت
Publication Type
نوع انتشار مقاله که مثلا می تواند به صورت نامه یا مرور یا آموزشی با شد را تعیین می کنیم .
قسمت
languages
برای انتخاب نوع زبان جستجوی مورد نظر ماست.
برای انتخاب که گروه ویژه سنی خاص می توانیم از
Ages
استفاده کنیم.
در قسمت
Gender
جنسیت را تعیین می کنیم.
اگر بخواهیم جستجوی ما مرتبط با یک موضوع خاص باشد می توانیم از
Subset
استفاده کنیم.
برای مشخص کردن تاریخ جستجوی خود به
Dateمراجعه می کنیم ، در قسمت Entrez Date جستجوی ما در محدوده ده تا سی سال قبل انجام می گیرد .در قسمت Publication Date
 می توان دقیقا روز، ماه ، سال مقاله مورد نظر را وارد کنیم .
در اینجا به عنوان نمونه همان جستجوی قبلی (
heart AND van ) را با کمک Limitانجام می دهیم :

در صفحه ای  که مشاهده می شود جستجوی ما انجام گرفته است . در نوار زرد مواردی از Limitکه مقاله ما را محدود کرده نشان داده شده است و سپس عناوین مقاله های یافته شده را به ترتیب نمایش می دهد . وهمان طور که قبلا توضیح داده شد می توان مقاله ها را مشاهده کرد یا ذخیره نمود.

(( اگر مقایسه ای  روی نتایج جستجو در یک جستجوی ساده ای که در ابتدا انجام شد و جستجویی که با استفاده از گزینه Limitصورت گرفت داشته باشیم می بینیم که در روش دوم  موارد یافته شده به موضوع مورد نظر ما نزدیک تر بوده اند و ما راحت تر به آنچه که می خواستیم دست پیدا کردیم .))

Preview / Index:

Previewتعداد نتایج  جستجو را قبل از اینکه نمایش دهد بیان می کند . برای این کار واژه یا واژه های مورد نظر را در جعبه جستجو وارد می کنیم و روی Previewکلیک کنیم :

همان طور که در زیر مشخص شده تعداد مواردی که برای ما جستجو کرده را می توانیم ببینیم :

همچنین می تواند واژه ها در محدوده ای از فیلدهای جستجویی ویژه جستجو کند که برای این کار واژه مورد نظر( در اینجاheartانتخاب شده ) را در جعبه جستجو وارد می کنیم و بعد از نوار All Field فیلد مورد نظر انتخاب می کنیم که در اینجا فیلد نویسنده انتخاب شده است :

اسم نویسنده مورد نظر را در کادر روبرو وارد می کنیم که اینجا Smithانتخاب شده است :

و بعد روی عملگرهای منطقی (AND،OR، NOT) کلیک می کنیم که در اینجا از ANDانتخاب شده است و همان طور که مشاهده می شود این محدودیت در جعبه پرسش به همان ترتیبی که انجام شده نشان داده می شود :

به همین ترتیب که گفته شد می توانیم از فیلدهای دیگر هم برای محدود کردن جستجوی خود کمک بگیریم به عنوان نمونه :

سپس کلید Enterرا فشار دهیم و یا روی Goکلیک کنیم تا جستجو ما صورت گیرد ، همان طور که می بینید جستجوی ما با محدوده های تعیین شده ن انجام گرفته است که می توان به روشهایی که قبلا توضیح داده شد آن را ذخیره کرد :

ما همچنین می توانیم برای دستیابی به فیلدهای ویژه از Indexکمک بگیریم به طوری که ابتدا فیلد مورد نظر را وارد می کنیم بعد روی Indexکلیک می نماییم ، لیستی مربوط به عنوان وارد شده ما به ترتیب الفبایی نشان داده می شود که می توانیم از آن انتخاب کنیم به این ترتیب :

قسمت سوم - امکانات دیگر

History :

PubMed  همه جستجوها و نتایج آنها را در این محل نگهداری می کند که اگر روی Historyدر نوار خاکستری کلیک کنیم می توانیم آنها را ببینیم :

این محل دو مزیت دارد :
1- اگر بخواهیم جستجوی قبلی را همراه واژه دیگری جستجو کنیم دیگر نیازی نیست عنوان را مجددا وارد کنیم فقط علامت # به همراه شماره جستجو را در جعبه پرسش وارد کنیم و بعد با انتخاب یکی از عملگر های منطقی کلمه دیگری را وارد می کنیم و
Enterرا فشار می دهیم :

2- اگر روی نتایج جستجو کلیک کنیم مجددا جستجوهای انجام شده را به ما نشان می دهد :
و اگر خواستیم محدوده
Historyخود را پاک کنیم روی Clear Historyکلیک می کنیم :

همان طور که مشاهده می کنید پیغام حذف History مشخص شده است :

Clipboard :

جایی برای جمع آوری جستجوهای انتخابی است .که در اینجا جستجوی ما به مدت هشت ساعت باقی می ماند و ما می توانیم به صورت Off Lineاز آن استفاده کنیم .
برای اضافه کردن به
Clipboardبعد از اینکه جستجو خود را به روشهای گفته شد انجام دادیم جستجوی مورد نظر را انتخاب می کنیم، در نوار نمایش روی Clipboardکلیک کرده و سپس Send toرا می زنیم ، به این ترتیب جستجوی ما وارد Clipboardمی شود .

برای مشاهده آن در این محل روی Clipboardکلیک کرده ، رکورد نمایش داده می شود که شماره رکورد در اینجا به رنگ سبز در آمده است .

در ضمن این سایت دارای امکانات دیگری نظیر single citationکه برای یافتن مقاله ای که مشخصات آن نظیر تاریخ انتشار، نام نویسنده و ... آن مشخص باشد. یا MESHبرای پیدا کردن عناوین پذیرفته شده که در این صورت کار جستجو سریعتر انجام می گیرد  که برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر شما می توانید به Helpاین سایت مراجعه کنید :

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهرستان بم می باشد