چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨
رياست|فرم نظر سنجی|دانشکده ها|معاونت ها|تماس با دانشگاه|روابط عمومي|دفتر نهاد رهبری|English 18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی گرامی باد. با انجام آزمایش ساده خون قبل از تدارک مراسم ازدواج در پیشگیری از به دنیا آمدن کودک مبتلا به تالاسمی سهیم شوید.
منو اصلی
تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 580
 بازدید امروز : 1432
 کل بازدید : 6824187
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/3590
جستجوی مقاله

جستجوی مقاله

برای جستجوی مقالات، در ابتدا باید با پایگاه های اصلی رشته خود آشنا شوید. مثلا برای رشته برق مهمترین پایگاه  IEEE می باشد. این پایگاه ها بدلیل جامعیتی که دارند براحتی با چند جستجوی ساده در گوگل مشخص می شوند. جستجوی خود را از پایگاه های اصلی رشته خود آغاز کنید. معمولا اکثر مقالات معتبر در رشته شما در همین پایگاه های اصلی منتشر شده اند. سپس سراغ موتور های جستجوی آکادمیک دسترسی باز بروید. معروفترین این موتورها، گوگل اسگولار می باشد. با جستجو در موتور اسکولار گوگل، علاوه بر اینکه جستجوی خود را محدود به یک پایگاه خاص نکرده اید، می توانید مقالات مرجع حوزه کاری خود را نیز پیدا کنید.

 

از مقالات مرجع، به عنوان رفرنس اکثر مقالات معتبر استفاده می شود. بنابراین می توانید بسیاری از مقالات مرتبط با موضوع تحقیق خود را از این طریق پیدا کنید. برای انجام یک جستجوی دقیقتر و پاسخ به تمامی سوالاتی که در ابتدای این مطلب بیان شد، باید به سراغ پایگاه های چکیده نامه بریم. به بیان ساده، پایگاه های چکیده نامه حاوی چکیده مقالات منتشر شده و یا حتی در حال چاپ مجموعه وسیعی از ناشرین جهانی هستند. بنابراین با جستجوی دقیق در پایگاه های چکیده نامه، میتوانید اطمینان پیدا کنید که اکثر مقالات مرتبط با حوزه کاری خود را مشاهده کرده اید. معروفترین پایگاه چکیده نامه جهان Scopus می باشد. پوشش موضوعی آن شامل تمام حوزه های علوم می شود. در اینجا راهنمای متنی و در اینجا راهنمای ویدئویی این پایگاه توضیح داده شده است.

 

 

از دیگر پایگاه های چکیده نامه می توان به Web of Science با پوشش موضوعی تمام علوم، Engineering Village با پوشش موضوعی رشته های مهندسی، MathSciNet با پوشش موضوعی علوم ریاضی و Reaxys با پوشش موضوعی شیمی و علوم وابسته به آن اشاره کرد.

در اینجا راهنمای یافتن مقاله را به اتمام رسانیده و به سراغ جستجوی کتاب می رویم.

جستجوی کتاب

برای جستجوی کتاب، در ابتدا باید به سراغ منابع رایگان رفت. اکثر سایت های دانلود رایگان کتاب، روسی هستند. بنابراین می توانید با یک جستحوی دقیق در منابع روسی به اکثر این پایگاه ها دست پیدا کنید. در اینجا تنها به معرفی Libgen اکتفا میکنیم. آخرین آدرس ورود به این سایت را همواره می توانید در صفحه  ویکی پدیا این سایت مشاهده کنید.

پس از آن به سراغ منابع پولی دانلود کتاب بروید. برای یک جستجوی جامع در منابع غیر رایگان ولی تحت اشتراک دانشگاه ها به سراغ Worldcat بروید. سایت ورلدکت شامل اطلاعات کتابشناختی کلیه کتابخانه های دانشگاهی و غیر دانشگاهی جهان می باشد. بنابراین با جستجو در این پایگاه، متوجه خواهید شد که کتاب مد نظر شما تحت اشتراک کدام دانشگاه یا موسسه و مهمتر از آن از طریق کدام پایگاه (ناشر) قابل دسترسی است.

 

سایت ورلد کت نسخه دسترسی باز سایت FirstSearch می باشد. بنابراین برای یک جستجوی دقیقتر باید به سراغ این سایت بروید.

در صورتی که ناشر کتاب مد نظر خود را از طریق ورلد کت و یا FirstSearch پیدا نکردید، باید با یک جستجوی پیشرفته گوگل در منابع پایگاه های کتاب تحت اشتراک دانشگاه ها به دنبال کتاب خود بگردید. از مهمترین ناشرهای کتابی که با دانشگاه ها قرارداد دارند می توان به سایت های زیر اشاره کرد:

  • Ebsco (شامل بیش از ۷۰۰ هزار کتاب)
  • EBL (بیش از ۷۰۰ هزار کتاب)
  • Ebrary (بیش از ۴۰۰ هزار کتاب)
  • MyiLibrary (بیش از ۴۰ هزار کتاب)
  • CRCnetBASE (بیش از ۱۴ هزار کتاب)
  • Springer (بیش از ۱۶۰ هزار کتاب)
  • Sciencedirect (بیش از ۲۰ هزار کتاب)
  • Taylor & Francis eBooks (بیش از ۵۰ هزار کتاب)

در صورتی که در این منابع نیز کتاب خود را پیدا نکردید جستجوی خود را به اتمام برسانید، چرا که به احتمال قوی کتاب مد نظر شما تنها در فروشگاه های فروش کتاب نظیر آمازون یافت می شود.

جستجوی پایان نامه

جستجوی پایان نامه به پیچیدگی جستجوی مقاله و بدتر از آن کتاب نیست! چرا که پایان نامه های اکثر دانشگاه های خارجی بصورت رایگان منتشر شده است. بنابراین با یک جستجوی کمی پیشرفته در گوگل می توان به آن ها دست یافت. بعضی دانشگاه ها نیز دسترسی به پایان نامه های خود را تنها محدود به دانشجویان آن دانشگاه کرده اند که باز میتوان به این پایان نامه ها دست یافت. در صورتی که به منابع بیشتری برای دانلود پایان نامه نیاز داشتید باید به سراغ دیتابیس پایان نامه پایگاه ProQuest بروید. این دیتابیس شامل بیش از یک میلیون و نهصد هزار پایان نامه از دانشگاه های آمریکای شمالی می باشد.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهرستان بم می باشد