چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
صفحه اصلی|فرم نظر سنجی|کتابخانه دیجیتال|نقشه سایت|تماس با دانشگاه|روابط عمومي|دفتر نهاد رهبری|English 18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی گرامی باد. با انجام آزمایش ساده خون قبل از تدارک مراسم ازدواج در پیشگیری از به دنیا آمدن کودک مبتلا به تالاسمی سهیم شوید.
منو اصلی
لینک های مفید
پیوندها
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1840
 بازدید امروز : 2923
 کل بازدید : 5853374
 بازدیدکنندگان آنلاين : 17
 زمان بازدید : 0/1406
معرفی طرح تحول نظام سلامت/سخنرانی وزیر

معرفی طرح تحول نظام سلامت ایران به جهانیان

وزیر بهداشت با معرفی طرح تحول نظام سلامت کشورمان به عنوان اولویت دولت یازدهم ایران به جهانیان، بر ضرورت ایجاد سیستم هشدار زودهنگام برای انتقال بیماری‌ها از مرزها تاکید کرد.

 

  سید حسن هاشمی، در سخنرانی خود در مجمع جهانی بهداشت با اشاره به اینکه اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت یکی از اقدامات دولت در راستای اولویت دادن به حوزه سلامت در ایران است، اظهار داشت: بیمه کردن 5 میلیون نفر از محرومان، کاهش هزینه‌های پرداختی برای خدمات بستری و بهبود کیفیت درمان و توجه به مناطق محروم از جمله اصلاحاتی هستند که از طریق آنها عدالت برقرار شده است و از اقشار آسیب‌پذیر حمایت می‌شود.

وزیر بهداشت کشورمان سخنرانی خود را  با قدردانی از مجمع جهانی بهداشت به دلیل محوریت موضوع اجلاس با عنوان "تغییرات آب و هوایی"، که یکی از بزرگترین چالش‌های سلامت بشر در این قرن به شمار می رود، آغاز کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، متن کامل سخنرانی وزیر بهداشت به شرح زیر است:

این گردهمایی مهم فرصتی طلایی و مغتنم برای در اختیار گذاشتن تجربیات و تبادل دیدگاه‌ها در راستای کاهش اثرات مخرب تغییر آب و هوا بر سلامت جسمی، ذهنی، اجتماعی و البته روانی مردم است.

شواهد قوی‌تری برای تاکید بر اثرات تغییر آب و هوا نیاز است، لذا سازمان جهانی بهداشت باید نقش قاطعی در واکنش‌ها و تصمیماتی که توسط انجمن تغییر آب و هوای سازمان ملل متحد (UNFCCC) گرفته می‌شود، داشته باشد. به تاکید مجدد بر نقش اساسی سازمان جهانی بهداشت در رهبری جلسات و گروه‌های کاری کنفرانس احزاب (COP) با رویکرد بهداشت و تمرکز بر انطباق، کاهش و آسیب‌پذیری فرایندها نیازی نیست.

از آنجایی که اعضای سازمان جهانی بهداشت در مناطق مختلف با مسائل و چالش‌های مشترکی مواجهند، نهادهای منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای برای بروزرسانی دانش اعضا در رابطه با تغییر آب و هوا و اثرات آن بر بهداشت، نقش اساسی خواهند داشت. بنابراین انتقال ابتکارات جهانی و منطقه‌ای به همه‌ کشورهای نیازمند، و تعامل با سازمان‌های بین‌المللی مربوطه در سیاست‌گذاری برای اجرای تغییرات مورد نیاز، ضروری است.

بنده مفتخرم تا به اطلاع برسانم که دولت جمهوری اسلامی ایران در حال اجرای طرح سازگاری ملی (NAPA) برای تطابق با تغییر آب و هوا و کاهش تاثیر آن با نظام سلامت در کشور است.

در این رابطه، دولت جمهوری اسلامی ایران بهداشت و سلامت را به عنوان یکی از سه اولویت خود اعلام کرده است. اخیراً، در روز پنجم ماه مه سال 2014، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری طرح تحول نظام سلامت را با تزریق 3 میلیارد دلار به نظام سلامت آغاز کرده‌اند که از محل هدفمندی یارانه‌ها و مالیات بر ارزش افزوده تامین شده است. بیمه کردن 5 میلیون نفر از محرومان، کاهش هزینه‌های پرداختی برای خدمات بستری، بهبود کیفیت درمان، پیش‌بینی خدمات بهداشتی ضروری برای 8.5 میلیون نفر از ساکنان حومه‌ها، طرح‌های تشویقی مالی و غیرمالی برای نگهداشتن پزشکان و تیم سلامت در مناطق محروم، از جمله اصلاحاتی هستند که از طریق آنها عدالت برقرار شده و از اقشار آسیب‌پذیر حمایت می‌شود.

منطقه مدیترانه شرقی مستعد برخی چالش‌های آب و هوایی ویرانگر، از قبیل خشکسالی، طوفان‌های گرد و غبار و شن، و بیماری‌های عفونی و عوامل وابسته، است. با استفاده از تجارب موفق برنامه کنترل موثر مالاریا در ایران، ایجاد سیستم هشدار زود هنگام با حمایت سازمان جهانی بهداشت، برای انتقال اطلاعات در میان کشورها و پایش سرایت بیماری‌ها از مرزها برای جلوگیری از شیوع جهانی ضروری است و همچنین، تاسیس یک مرکز بیماری‌های واگیردار (CDC) منطقه‌ای برای کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و پایش عوامل خطر پدیده‌های جوی و تغییرات آب و هوایی را می‌طلبد.

من ‌از طرف جمهوری اسلامی ایران می‌خواهم بیانیه خود را با تاکید بر اثرات چند بعدی تغییر آب و هوا بر بهداشت و سلامت به پایان ببرم. مقابله با تغییر آب و هوا امری پیچیده است که همکاری جامع بین‌المللی، ارتباط همه جانبه، تعامل موثرتر بین سازمان‌های بین‌المللی، همکاری بین منطقه‌ای و مهم‌تر از همه مشارکت عوام را می‌طلبد. امیدوارم برگزاری مجمع شصت و هفتم زمینه‌ای برای اعضا باشد تا در برنامه‌های ملی و منطقه‌ای برای اتخاذ و اجرای طرح تحول سلامت در نظام سلامت خود به اجماع برسند.

 تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهرستان بم می باشد