پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨
صفحه اصلی|فرم نظر سنجی|کتابخانه دیجیتال|نقشه سایت|تماس با دانشگاه|روابط عمومي|دفتر نهاد رهبری|English 18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی گرامی باد. با انجام آزمایش ساده خون قبل از تدارک مراسم ازدواج در پیشگیری از به دنیا آمدن کودک مبتلا به تالاسمی سهیم شوید.
منو اصلی
لینک های مفید
پیوندها
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1473
 بازدید امروز : 2468
 کل بازدید : 6829122
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1562
سلامت اجتماعی

طرح مداخلات اجتماع محور

طرح مداخلات اجتماع محور در راستای کاهش مشکلات و ارتقاء سلامت اجتماعی با تمرکز برمناطق حاشیه نشین شهر در شهرستان بم در حال اجراء است

افراد مختلفی با مفهوم سلامت جسمانی یا سلامت روانی آشنا هستند، اما به نظر میرسد که تعداد زیادی از افراد با بعدی از ابعاد سلامت که "سلامت اجتماعی "health social" نامیده می شود، آشنایی ندارند و در نتیجه وقتی خودشان یا انسانهای پیرامون آنها ، از نظر سلامت اجتماعی مشکل دارند حتی ممکن است متوجه ی وجود این مشکل نشوند.

این بعد از سلامت به طور رسمی در تعریف سازمان جهانی بهداشتworld health organization  نخست در سال 1947 عرضه شد که طی آن چنین بیان شده بود که " سلامت "، رفاه کامل فرد از نظر جسمانی ، روانی و اجتماعی است ونه فقط فقدان بیماری یا معلولیت.

منظور از سلامت اجتماعی آن بعد از رفاه well-beingهر فرد می باشد که مربوط است به این که فرد چگونه با سایر افراد جامعه ارتباط بر قرار می کند یا کنار می آید ، دیگران چگونه با او برخورد می کنند یا واکنش نشان می دهند و تعامل او با نهادهای اجتماعی و اخلاق جمعی چگونه است . می توان آن را بر حسب میزان تطابق و هماهنگی فرد با جامعه و بر حسب حمایت اجتماعی و نحوه ی ایفای نقش های معمول اش در جامعه تعریف کرد.

 از جمله مشکلات اجتماعی که در عصر حاضر به وفور در جامعه ما نیز دیده می شود مواردی مانند خودکشی ، اعتیاد ، خشونت و...... است . با وجود اینکه در جوامع مختلف و از جمله کشور ما مداخلاتی برای کاهش این مشکلات در حال انجام است اما شواهد نشان می دهد که روند مشکلات اجتماعی در طول دو دهه گذشته در حال افزایش بوده است.این طرح با اهداف ذیل و با بررسی تصویر مشکلات اجتماعی و مداخلات ملی انجام شده سعی دارد  تا مدلی برای بهبود مداخلات حوزه سلامت اجتماعی ارائه دهد :

1-      اهداف اصلی مدل : ارتقای سلامت اجتماعی مردم محله و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی محله

2-      اهداف کاربردی مدل که شامل موارد ذیل می باشد :

    افزایش مشارکت مردم در برنامه های سلامت

          بهبود ارتباط مسئولین با مردم جهت انجام پروژه های مشترک مربوط به حوزه سلامت

            افزایش استفاده از منابع و داشته های محلی برای ارتقای سلامت مردم

               تخصیص بهینه منابع

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهرستان بم می باشد